Jak zabezpiecza się zaczepy kulowe przed kradzieżą?
Sprzęganie ciągników z maszynami i urządzeniami holowanymi, a także przyczepami transportowymi wymaga korzystania z odpowiednich zaczepów. Wśród dostępnych rozwiązań najczęściej wybierane są klasyczne zaczepy transportowe używane m.in. z przyczepami wyposażonymi w tradycyjną obrotnicę, zaczepy typu Piton Fix idealne do większości zastosowań oraz gwarantujące doskonałą stabilność przy większych obciążeniach zaczepy kulowe. Przekonajmy się, czym wyróżniają się te ostatnie i sprawdźmy, jak można je zabezpieczyć przed kradzieżą.
Co wyróżnia zaczepy kulowe?
Zaczepy kulowe są połączeniem elementu sferycznego umieszczonego po stronie ciągnika oraz czaszy zamontowanej do dyszla. Są one ze sobą łączone dzięki trzpieniowi znajdującemu się po spodniej stronie czaszy, który uniemożliwia zsunięcie się jej z kuli. Zaletą zaczepów kulowych jest doskonałe przenoszenie obciążeń, za sprawą rozkładania się nacisku na dość dużej powierzchni, a także cicha praca oraz eliminowanie większości powstających drgań i wibracji. Równie ważne okażą się duże kąty odchylenia pionowego i szeroki zakres ruchu poziomego, co ułatwia manewrowanie dzięki dostępnym kątom skrętu oraz pokonywanie wszelkich nierówności. Plusem korzystania z zaczepów kulowych będzie też łatwe sprzęganie i rozłączanie urządzeń oraz wysoki poziom bezpieczeństwa za sprawą dobrze działającego oraz niezawodnego mechanizmu ryglowania.
Jak uchronić się przed kradzieżą sprzętu?
Zaczepy kulowe można doposażyć w akcesoria zmniejszające ryzyko kradzieży podłączonego sprzętu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju stalowe obejmy zakładane na sprzęg i zamykane dołączonym zamkiem. W grę wchodzi też założenie stalowej linki i kłódki uniemożliwiającej nieautoryzowane odpięcie. Używa się też kłódek o specjalnym kształcie, które nie pozwalają na zdjęcie czaszy z kuli.