Czym różnią się standardowe płyty nośne od płyt nośnych do montażu/konfekcjonowania?
Płyty nośne to elementy, które pozwalają na agregowanie z ciągnikiem ciężkich maszyn rolniczych, które mają znaczną masę własną, sięgającą nawet kilkudziesięciu ton. Stanowią one część sprzęgu i są montowane na miejscu zajmowanym przez belkę polową. Osadza się je w dolnej części korpusu sprzęgu, a następnie unieruchamia za sprawą ryglowania. Bolce są umieszczane w specjalnie przygotowanych miejscach, a ich konstrukcja umożliwia wytrzymanie dużego nacisku. W przypadku mocowania pod tylnym mostem przenoszą one siły działające poziomo, a przy mocowaniu w korpusie szybkoprzestawnym dają możliwość radzenia sobie z siłami pionowymi. Płyty nośne są dostępne w ofercie firmy Scharmueller w wersjach standardowych oraz przeznaczonych do konfekcjonowania. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym wyróżniają się płyty standardowe?
Standardowe płyty nośne są zaprojektowanie do stosowania tylko w konkretnym modelu ciągnika. Instaluje się je przez umieszczenie w miejscu mocowania oraz zaryglowanie z użyciem sworzni o wysokiej odporności. Z uwagi na swą specyfikę są one przeznaczone do stosowania z maszynami, które wywierają duży nacisk pionowy. Okazują się niezastąpione, jeżeli chodzi o przyczepy typu tandem (dwuosiowe) oraz tridem (trzyosiowe), takimi jak choćby rozrzutniki obornika i wapna, beczki asenizacyjne/RSM czy opryskiwacze albo kombajny do roślin okopowych np. buraków, czy ziemniaków, a także marchwi.
Co cechuje płyty do montażu/konfekcjonowania?
Płyty nośne do montażu/konfekcjonowania mają uproszczoną konstrukcję. Są one dostępne w znormalizowanych rozmiarach. Należy je więc dostosować do specyfiki konkretnego urządzenia przez odpowiednie rozmieszczenie otworów montażowych. Z uwagi na swoją uniwersalność nadają się również do modeli mniej popularnych i sprzętu od rzadziej spotykanych wytwórców maszyn.