Czym charakteryzuje się zaczep K80?
Sensem korzystania z ciągnika rolniczego jest możliwość agregowania go z różnymi rodzajami sprzętu przeznaczonymi do wykonywania poszczególnych zadań związanych z obsługą uprawy, hodowli, prac ogólnogospodarczych czy transportem. W przypadku urządzeń holowanych kluczowe znaczenie będzie miało ich stabilne sprzęgnięcie, ponieważ pojawiające się w tym obszarze problemy negatywnie wpływają na efektywność realizowanych zadań oraz trwałość maszyn. Rozwiązaniem, które okazuje się szczególnie warte polecenia, są popularne zaczepy kulowe K80. Przekonajmy się, dlaczego luzy sprzęgu są tak niewskazane i sprawdźmy, czym wyróżnia się K80.
Dlaczego luzy połączenia ciągnika i maszyny rolniczej są niepożądane?
Ciągniki rolnicze z konieczności muszą oferować znaczny uciąg, ponieważ używane urządzenia mają sporą masę, a w przypadku sprzętu uprawowego muszą sobie również radzić ze znacznym oporem podłoża. Wszystkie występujące obciążenia wynikające z wagi urządzeń oraz specyfiki realizowanych przez nie zadań są przenoszone na zastosowany sprzęg. Jeżeli powierzchnie zaczepu oraz dyszla nie będą dobrze do siebie przylegały, podczas jazdy będą pojawiały się wstrząsy i wibracje, wpływające destrukcyjnie zarówno na ciągnik, jak i holowane urządzenie.
Czym charakteryzuje się zaczep K80?
Zaczep K80 ma postać kuli, na którą nakłada się zamocowaną na dyszlu czaszę z uchem łyżkowym. Taka konstrukcja pozwala na przenoszenie wysokich sił nacisku pionowego, co ważne w przypadku podwozi jednoosiowych i centralnoosiowych, a także daje możliwość kontrolowania i ustawiania luzu między trzymakiem a kulą. K80 gwarantuje również pokonywanie sporych nierówności, ponieważ kąt odchylenia sięga 40° w obu kierunkach, a ponadto bardzo duży kąt skrętu, co pozwala na swobodne manewrowanie na ograniczonej przestrzeni.